Post by Scott Crawford on Mar 19, 2013 10:37:30 GMT -6
Division I
Bi-District
1-1 Byrd
Bye
2-1 Pineville
Bye
3-2 Lafayette 1
4-1 St. Amant 0
6-1 Slidell
Bye
5-2 Woodlawn BR (won)
7-2 Northshore
8-1 West Jefferson
Bye
9-2 Andrew Jackson 0
11-2 Chapelle* 4
10-1 Ursuline
Bye
3-1 Comeaux
Bye
5-1 Baton Rouge
Bye
1-2 Loyola (won)
2-2 Alexandria
7-1 St. Scholastica
Bye
4-2 McKinley 0
6-2 Mandeville* 2
9-1 Ben Franklin
Bye
8-2 ?
10-2 Blenk*
11-1 Mount Carmel
Bye
Regional:
Byrd (won)
Pineville
Slidell* (won)
Lafayette
Woodlawn BR 9
West Jefferson 1
Chapelle (won)
Ursuline
Comeaux 3
Baton Rouge 2
(at R.E. Lee)
St. Scholastica (won)
Loyola
Ben Franklin (won)
Mandeville
Mount Carmel (won)
Blenk
Quarterfinals:
Byrd (won)
Slidell/Lafayette
Comeaux 2
St. Scholastica 0
Ben Franklin 2
Mount Carmel 1 (OT)
Chapelle 1 (4-3 PKs)
Woodlawn BR 1
Semifinals:
Ben Franklin 0
Comeaux 1
(at UNO)
Chapelle* 0
Byrd 1
(at Jefferson Playground)
Finals:
February 23, 1996
C.E. Byrd High
Byrd 3
Comeaux 2
Records:
Byrd (18-3-1) - Coach Lisa Levermann
Chapelle (20-5) - Coach Bruce Wall
Comeaux (15-3-2) - Coach Jessie Gautreaux
Ben Franklin (24-3)
Baton Rouge (14-3-3)
Andrew Jackson (6-11-2)
Division II
Bi-District
1-2 St. Frederick
2-1 Parkview Baptist
3-1 Episcopal BR
Bye
4-2 Pearl River
5-1 Sacred Heart*
6-2 St. Martin's
7-1 Country Day*
2-2 Bishop Sullivan
1-1 Menard*
3-2 University 0
4-1 Pope John Paul* 2
6-1 Newman
Bye
5-2 Vandebilt Catholic
7-2 Ecole Classique*
Quarterfinals:
Parkview Baptist 6
Episcopal BR 0
Sacred Heart
Country Day
Bishop Sullivan 1
Pope John Paul 5
Newman
Vandebilt Catholic
Semifinals:
Sacred Heart* 3
Parkview Baptist 0
Vandebilt defeated
Pope John Paul
Finals:
February 16, 1996
Vandebilt Catholic
Sacred Heart 3
Vandebilt 1 (OT)
Final Records:
Bishop Sullivan (8-10)
Bi-District
1-1 Byrd
Bye
2-1 Pineville
Bye
3-2 Lafayette 1
4-1 St. Amant 0
6-1 Slidell
Bye
5-2 Woodlawn BR (won)
7-2 Northshore
8-1 West Jefferson
Bye
9-2 Andrew Jackson 0
11-2 Chapelle* 4
10-1 Ursuline
Bye
3-1 Comeaux
Bye
5-1 Baton Rouge
Bye
1-2 Loyola (won)
2-2 Alexandria
7-1 St. Scholastica
Bye
4-2 McKinley 0
6-2 Mandeville* 2
9-1 Ben Franklin
Bye
8-2 ?
10-2 Blenk*
11-1 Mount Carmel
Bye
Regional:
Byrd (won)
Pineville
Slidell* (won)
Lafayette
Woodlawn BR 9
West Jefferson 1
Chapelle (won)
Ursuline
Comeaux 3
Baton Rouge 2
(at R.E. Lee)
St. Scholastica (won)
Loyola
Ben Franklin (won)
Mandeville
Mount Carmel (won)
Blenk
Quarterfinals:
Byrd (won)
Slidell/Lafayette
Comeaux 2
St. Scholastica 0
Ben Franklin 2
Mount Carmel 1 (OT)
Chapelle 1 (4-3 PKs)
Woodlawn BR 1
Semifinals:
Ben Franklin 0
Comeaux 1
(at UNO)
Chapelle* 0
Byrd 1
(at Jefferson Playground)
Finals:
February 23, 1996
C.E. Byrd High
Byrd 3
Comeaux 2
Records:
Byrd (18-3-1) - Coach Lisa Levermann
Chapelle (20-5) - Coach Bruce Wall
Comeaux (15-3-2) - Coach Jessie Gautreaux
Ben Franklin (24-3)
Baton Rouge (14-3-3)
Andrew Jackson (6-11-2)
Division II
Bi-District
1-2 St. Frederick
2-1 Parkview Baptist
3-1 Episcopal BR
Bye
4-2 Pearl River
5-1 Sacred Heart*
6-2 St. Martin's
7-1 Country Day*
2-2 Bishop Sullivan
1-1 Menard*
3-2 University 0
4-1 Pope John Paul* 2
6-1 Newman
Bye
5-2 Vandebilt Catholic
7-2 Ecole Classique*
Quarterfinals:
Parkview Baptist 6
Episcopal BR 0
Sacred Heart
Country Day
Bishop Sullivan 1
Pope John Paul 5
Newman
Vandebilt Catholic
Semifinals:
Sacred Heart* 3
Parkview Baptist 0
Vandebilt defeated
Pope John Paul
Finals:
February 16, 1996
Vandebilt Catholic
Sacred Heart 3
Vandebilt 1 (OT)
Final Records:
Bishop Sullivan (8-10)