|
Post by the insideR on Mar 19, 2014 19:30:44 GMT -6
DISTRICT 7-II
Co-Offensive MVPs: Holly Bourgeois, E.D. White Catholic and Grace Champagne, Vandebilt Catholic Defensive MVP: Taylor Benoit, E.D. White Catholic Coach of the Year: Philip Amedee, Vandebilt Catholic
FIRST TEAM
Taylor Benoit, goalie, E.D. White Catholic Morgan Toups, defender, E.D. White Catholic Hanna Brignac, defender, E.D. White Catholic Lee Anne Price, defender, Morgan City Paige Comeaux, defender, Morgan City Chandler Pasqua, defender, Morgan City Julianne DeBlieux, defender, Vandebilt Catholic Jeanne Harson, defender, Vandebilt Catholic Morgan Becnel, midfielder, E.D. White Catholic Bobbie Grabert, midfielder, E.D. White Catholic Ashlynn Folse, midfielder, E.D. White Catholic Sarah Patterson, midfielder, Morgan City Emma Domangue, midfielder, Vandebilt Catholic Kriston Doiron, midfielder, Vandebilt Catholic Carrigan Chauvin, forward, South Terrebonne Holly Bourgeois, forward, E.D. White Catholic Celeste Williams, forward, Morgan City Grace Champagne, forward, Vandebilt Catholic
SECOND TEAM
Hanna Weatherall, goalie, South Terrebonne Layne Reynaud, goalie, Morgan City Alyse Baio, defender, South Terrebonne Rachael Bourgeois, defender, E.D. White Catholic Annie Knight, defender, E.D. White Catholic Grace Rosado, defender, E.D. White Catholic Jade Theriot, defender, Morgan City Eleanor Callejas, defender, Vandebilt Catholic Milre Matherne, midfielder, E.D. White Catholic Julia Enloe, midfielder, E.D. White Catholic Shawn Guillot, midfielder, Morgan City Hannah Toups, midfielder, Morgan City Julia Wood, midfielder, Vandebilt Catholic Julia Callejas, midfielder, Vandebilt Catholic Megan Trosclair, forward, South Terrebonne Triston Gros, forward, E.D. White Catholic
|
|
|
Post by coolhandluke on Apr 3, 2014 20:05:18 GMT -6
Division II - District 4
Co-MVP - Kristin Charpentier - Teurlings Senior Co-MVP - Nicole Dincau - St Thomas More Senior Coach of the Year - Danny Foster St Thomas More 1st Team Forward - Nicole Dincau - St Thomas More - Senior Forward - Haley Zaunbrecher - St Thomas More - Sophomore Forward - Paige Robichaux - Teurlings - Junior Midfielder - Kristin Charpentier - Teurlings - Senior Midfielder - Oriana Broussard - Teurlings - Junior Midfielder - Gracie Boustany - St Thomas More - Senior Midfielder - Mallory Broussard - Westgate - Senior Midfielder - Nakeima Moore - Beau Chene - Junior Defender - Catherine Voinche - Teurlings - Senior Defender - Alyssa Breaux - Teurlings - Junior Defender - Mackenzie Bodin - St Thomas More - Senior Defender - Lexxi Gautreaux - St Thomas More - Senior Defender - Candance Stute - Westgate - Senior GoalKeeper - Allie Joubert - Teurlings - Junior GoalKeeper - Haley Clark - St Thomas More - Junior 2nd Team Forward - Noel Corne - Westgate - Sophomore Forward - Julia Richard - St Thomas More - Junior Forward - Catherine Whitman - St Thomas More - Sophomore Midfielder - Gabby Miller - St Thomas More - Junior Midfielder - Savanaugh Fontenot - Opelousas - Junior Midfielder - Skyla Dupre - Beau Chene - Junior Midfielder - Kaitlyn Camel - Teurlings - Sophomore Midfielder - Alayna Mazerole - Westgate - Sophomore Defender - Meagan Meaux - Beau Chene - Senior Defender - Jaime Trahan - St Thomas More - Senior Defender - Victoria Stringer - St Thomas More - Junior Defender - Anakay Hackett - Teurlings - Freshman Defender - Sierra Derouen - Westgate - Senior Honorable Mention Maggie Arceneaux - St Thomas More - Senior Hillary Mouton - St Thomas More - Senior Catherine Castillo - Beau Chene - Junior Nicole Biddick - Beau Chene - Junior Carly Pelletier - Teurlings - Senior Mackenzie Marze - Teurlings - Freshman Emily Pratt - Teurlings - Senior Skyla Thibodeaux - Opelousas - Senior Catlyn Hargroder - Opelousas - Senior Marissa Arceneaux - Westgate - Junior Kayla Bonin - Westgate - Senior
|
|
|
Post by Patriot fan on Apr 9, 2014 8:26:16 GMT -6
Division II District 6 ?
|
|
|
Post by NutMeg on Apr 19, 2014 12:33:32 GMT -6
Division II District 6 All-District Teams First Team: Haylee Atwell Jr Lakeshore Kelli Laderer Sr Lakeshore Kaitlin Fayard Jr Lakeshore Jerilyn Jansen Sr Lakeshore Julia Meyers Sr Lakeshore Martha Santos Jr Lakeshore Alicia Graham Sr Pearl River Kristine Arceneaux Sr Pearl River Emily Botsford Jr Pearl River Alicia Alexander Soph Pearl River Shayna Washington Jr Pearl River Samantha Leonard Sr Salmen Madi Mikesell Sr Salmen Cache Shelton Sr Salmen Brittnei Alvarez Jr Salmen Jordan Ignacek Sr Franklinton Brandi Pittman Sr Franklinton Haley Sanford Jr Franklinton Overall MVP: Haylee Atwell Lakeshore Offensive MVP: Alicia Graham Pearl River Defensive MVP: Samantha Leonard Salmen Coach of the Year: Lakeshore 2nd Team: Olivia Abadie Jr Lakeshore Taylor Fournier Sr Lakeshore Emma Claire Furman Soph Lakeshore Judy La Soph Salmen Kaitlyn Fricke Jr Salmen Brooke Moran Jr Salmen Bailey Fournier Jr Franklinton Abby McNeil Fresh Franklinton Katie Hebert Jr Franklinton Alyssa Ross Jr Pearl River Madison Roya Jr Pearl River Rachel Pyke Sr Pearl River Honorable Mention Kaitlin Knight Jr Lakeshore Ali Bernard Soph Lakeshore
|
|
|
Post by ebryant15 on Apr 29, 2014 14:14:58 GMT -6
Division I District 1 Girls
All District Honors
Overall MVP Sarah Donahue Byrd Girls Offensive MVP Sara Funderburk Parkway Girls Defensive MVP Erin Arcement Byrd Girls Coach of the Year Lisa Levermann Byrd Girls
All District First Team
Midfield Laura Pelliccio Caddo Magnet Girls Midfield Anna Sinclair Caddo Magnet Girls Midfield Lindsey Humphrey Byrd Girls Midfield Abby Inabnet Byrd Girls Midfield Madeline Wheelahan Parkway Girls Forward Kyra Montes Byrd Girls Forward Hope Miletello Byrd Girls GoalKeeper Janelle Melancon Byrd Girls Defense Miranda Scotten Parkway Girls Defense Katherine Russo Caddo Magnet Girls Defense Margaret Ann Montgomery Byrd Girls Defense Anna Scott Lewis Byrd Girls
All District Second Team
Midfield Emily Byrd Caddo Magnet Girls Midfield Madi Morris Airline Girls Midfield Mandy Sparkman Airline Girls Midfield Katherine Miller Byrd Girls Midfield Emily Bryant Captain Shreve Girls Forward Mackenzie Kleinpeter Parkway Girls Forward Savannah Howell Airline Girls GoalKeeper Madelyn Elliot Parkway Girls Defense Sara Colbert Caddo Magnet Girls Defense Carol Thompson Airline Girls Defense Claire Reiser Airline Girls Defense Hannah Love Byrd Girls Defense Liz Knight Parkway Girls
All District Honorable Mention
Midfield Taylor Arnold Byrd Girls Midfield Morgan Ersoff Parkway Girls Midfield Maci McCullogh Captain Shreve Girls Midfield Charly Upchurch Captain Shreve Girls Midfield Mallory Hoglind Haughton Girls Midfield Genet Leist Haughton Girls Midfield Ciara White Haughton Girls Midfield Madi Walter Airline Girls Forward Peyton McKinney Caddo Magnet Girls Forward Rebecca Schumate Airline Girls Defense Asia Storey Caddo Magnet Girls Defense Emily Hanish Caddo Magnet Girls Defense Emma Wagner Byrd Girls Defense Sara Anderson Parkway Girls Defense Taylor Gilbreath Parkway Girls Defense Hayley Thompson Captain Shreve Girls Goalkeeper Sydney Post Haughton Girls Goalkeeper Lindsay Fay Haughton Girls
|
|
|
Post by NutMeg on Apr 30, 2014 12:19:52 GMT -6
Division-I District-7
All-District Team
1st Team Forwards Stevie Guin – Terrebonne Joelie Cantrelle – Terrebonne McKenzie Hargis – Hahnville Kaitlyn Guilotte – Destrehan
Midfielders Morgan Leblanc – Destrehan Madison Cruse – Terrebonne Kim Porche – Hahnville Courtney Hepola – Thibodaux Taylor Ordoyne – Central Lafourche
Fullbacks Allison Marrs – Destrehan Mary Kaitlyn Frederick – HL Bougreois Hailey Hodson – Central Lafourche Elizabeth Jordan – Terrebonne Taylor Laurent – Hahnville
Sweeper Sarah Steele – Terrebonne
Keeper Ruth Gautreaux – HL Bougreois
Offensive MVP: Joelie Cantrelle – Terrebonne Defensive MVP: Taylor Laurent – Hahnville Coach of the Year: John Hebert – Terrebonne
2nd Team Forwards Mallory Marse – Thibodaux Kristen Falgout – Central Lafourche Bailey King – Hahnville
Midfielders Madson Hodson – Central Lafourche Alice Deano – HL Bougreois Alex Gwinn – Thibodaux Hannah McDuffie – Destrehan Toni Monroe – East St. John Marley Duet – South Lafourche
Fullbacks Eryn Brannagan – Thibodaux Leah Wilson – Hahnville Kaitlyn Crosby – South Lafourche Britnie Price – East St. John
Sweeper Lexie Marse – Thibodaux
Keeper Ciera Eugene – East St. John Hannah Hebert – Thibodaux
Honorable Mention Larissa Gonzales – Destrehan Zoe Gassen – Hahnville Faylee Sokolowski – HL Bougreois Adrien Gautreaux – Thibodaux Alyson Lecompte – Terrebonne Emily Colwart – HL Bougreois Claire Schoeust – Hahnville Brooke Weyenburg – Destrehan Alexis Monfra – Central Lafourche Amanda Duhe – East St. John My’raia Flyuker – East St. John Madeline Adams – Terrebonne Claire Melancon – Central Lafourche Emily Duet – Central Lafourche Megan McCormick – HL Bougreois Noelle Gassen – Hahnville Gabby Koester – Destrehan Hannah Johnson – South Lafourche Janie Miller – Thibodaux Skyler Guillot – Thibodaux Macey Young – Thibodaux Brittany Cheramie – South Lafourche Natalie Dufrene – South Lafourche Kristen Angelette – South Lafourche Madison Steele – Terrebonne Alex Creel – Destrehan
|
|