|
Post by brizzle12 on Mar 2, 2015 19:11:20 GMT -6
Any word on Division I district 2's all district team?
|
|
|
Post by kodiak on Mar 3, 2015 8:33:25 GMT -6
Any word on Division I district 2's all district team?
This was posted in the bossier press:
bossierpress.com/all-district-district-1-division-ii-boys-soccer-team/
Note: The All-District 1, Division II soccer team was selected by the district’s coaches.
FIRST TEAM
Forwards — Sergio Gomez, Benton, So.; Dayton Waller, Loyola, Sr. Outside Mids/Wings — Sam Vickrey, Benton, Jr.; Kolby Knight, Loyola, Sr. Center Mids — Mason Barnes, North DeSoto, So.; Pedro Hernandez, Minden, So.; Hayden Watts, Loyola, Jr. Defenders — J.B. Mercer, Benton, Sr.; Cole Grimes, Benton, Jr.; Taylor Ward, Benton, Jr.; Carter Parks, Benton, Fr.; Clayton Krauss, Loyola, Sr. Goalie — Mitchell Matthews, Benton, Sr.
OVERALL MVP — Ethan Parks, Benton, Jr. CO-OFFENSIVE MVP — Will Sanguinetti, Benton, Sr.; Clifton Coleman, Loyola, Sr. DEFENSIVE MVP — Daniel Valcho, Benton, Jr. COACH OF THE YEAR — Bryan George, Benton’
SECOND TEAM
Forwards — Matthew Vitacca, Loyola, Jr.; Thomas Jones, Northwood, Sr. Outside Mids/Wings — Dylan Grimes, Benton, Fr.; Brett Ray, North DeSoto, Fr. Center Mids — Michah Bottoms, North DeSoto, Sr.; Sjors Geurts, Minden, Sr. Defenders — Danny Medvec, Loyola, Jr.; Chris Fenton, Loyola, Sr.; David Lemmons, Minden, Sr. Goalie — Cole Ward, North DeSoto, Jr.
HONORABLE MENTION
Taylor McCommon, Benton; Luke Mixon, Minden, Aubry Dennis, Minden; Robert Gaiennie, Loyola; Trevor Chandler, Minden
|
|
|
Post by loJic on Mar 3, 2015 8:45:34 GMT -6
I think he was asking for DI district 2
|
|
|
Post by Steven Gerrard on Mar 3, 2015 8:59:38 GMT -6
As for Division I, District Two, that team should be out this week. I think that the coaches actually meet yesterday.
|
|
|
Post by CoachD on Mar 3, 2015 16:14:22 GMT -6
Division I District II All-District
District Player of the Year - Anthony Scobar, West Monroe, So., Midfield Offensive MVP - Santiago Garcia Ouachita, Jr., Midfield Defensive MVP - Robert Thompson Ruston, Sr., Defense Coach of the Year – Steven Dickman, Ouachita
1st Team Ceasar Sanchez, West Monroe, Sr., Def Ian Alexander, West Monroe, Jr., Mid Peyton Frick, West Monroe, Sr., Def Alex Jessemidis, Ruston, Jr. Fwd Riley Thompson, Ruston, Sr., Mid Ricarlos Hunt, Ruston, So., Def Tyler Sanders, Ouachita, Sr., Mid Brice Davis, Ouachita, Sr., Def Tanner Fulton, Ouachita, Sr., GK Landon Weeks, Pineville, Sr., Def Jonathan Turrubiartes, Alexandria, Sr., Def Clint Foster, Natchitoches Central, Sr., Fwd
2nd Team Chandler Hall, West Monroe, Jr., Mid Andy Montez, West Monroe, Jr., Mid Norvin Portilla, West Monroe, So., Fwd Seth Maxwell, Ruston, Sr., Mid Clay Thompson, Ruston, Sr., Mid Damian Cheffin, Ruston, Sr., Mid Aaron Basinger, Ouachita, Jr., Fwd Mitchell Campbell, Ouachita, Sr., Mid KC Clear, Pineville, So., Mid Scott McConnell, Pineville, So., GK Jonathan Frischhertz, Alexandria, So., Mid Chase Lemoine, Alexandria, So., Mid Amir Shalabi, Natchitoches Central, Jr., Mid
Honorable Mention Dalton Purcell, West Monroe, Sr., Def Allan Pineda, West Monroe, Jr., Mid Luis Santos, Ruston, So., Mid Dalton Carodine, Ruston, Sr., Fwd Quenton Buckhalter, Ouachita, Sr., Def Ladarius Cooper, Ouachita, Sr., Def Michael Price, Pineville, Sr., Def Alex Ortega, Pineville, Jr., Fwd Robert Roy, Alexandria, Fr., Fwd Zachary Walker, Alexandria, So., Def Jared Robinson, Alexandria, Jr., Def
|
|