Post by BRSC-Coach on Mar 12, 2019 10:26:23 GMT -6
NEXT YEAR THIS TOURNAMENT WILL BE HOSTED ON FRIDAY, DECEMBER 4 AND SATURDAY, DECEMBER 5, 2020 @ BURBANK SOCCER COMPLEX!
Dunham HS/BRSC will host a 1st Annual High School Kick Off Tournament on Friday, Nov. 22 and Saturday, November 23 at the Burbank Soccer Complex.
TOURNAMENT SCHEDULE:
Attachment Deleted
HS Kickoff Tournament Registration Form.pdf (329 KB)
BRSC/Dunham Tournament Results (Nov. 22, 23)
Thursday, Nov. 21
Lutcher (0) Dunham (2)
Friday, Nov. 22
Lutcher (0) Ponchatoula (0)
Kenner Discovery (0) St. Michael (6)
Dutchtown (4) Zachary (2)
Episcopal (3) East Ascension (0)
Saturday, Nov. 23
Kenner Discovery (0) Dunham (1)
St. Michael (1) Lutcher (1)
Zachary (0) Episcopal (2)
East Ascension (2) Dutchtown (2)
Ponchatoula (0) St. Michael (2)
Kenner Discovery (0) Lutcher (5)
Zachary (1) East Ascension (2)
Episcopal (0) Dutchtown (4)
Dunham (0) Ponchatoula (2)
Boys and Girls Varsity Teams are invited to play in a "Gold" or "Silver" Division.
Entry Fee will be $400.00 per team.
Entry Fee: Weekend (2 Days: Fri & Sat) $15.00 per vehicle Parking Pass; (Sat: $10.00 per vehicle Parking Pass)
30 minute halves.
Full Referee Crew for all games.
3 Game minimum. (1 game on Friday; 2 games on Saturday; plus a possible final if division is large enough)
Teams Playing:
Boys
Gold Division:
* Round Robin Play; Team with most points wins Championship
Dutchtown (Marcus Dyer) Gold
East Ascension (Michael Zanco) Gold
Episcopal (Kiran Booluck) Gold
Zachary (Adam Fevella) Gold
Silver Division (5 Teams):
* Round Robin Play; Team with most points wins Championship
Dunham (Paul Fletcher)
Kenner Discovery (Sean Moore)
Lutcher (Todd Bourgeois) Silver
Ponchatoula (Rene Zeron)
St. Michael (Michael Loewe/Mitchell Williams)
Girls
Gold Division
* Round Robin Play; Team with most points wins Championship
Central HS (Victoria Eskola)
St. Amant (Joleigh Hartman)
Sulphur HS (Ralph Authement/Dedie Zachary)
Woodlawn (Christopher Hampton)
Silver Division
*cross bracket play; two teams with most points will play in Championship
*Group A will play Group B
*Teams in Finals could be from same Group
Group A
Dunham (Angie Mitchell)
Ponchatoula (Rene Zeron)
Episcopal (Tucker Reynolds)
Group B
St. Michael (Phil Silverman)
Lee (Melissa Easley)
Parkview Baptist (Raphael Nunes)
TOURNAMENT SCHEDULE:
Attachment Deleted
Dunham HS/BRSC will host a 1st Annual High School Kick Off Tournament on Friday, Nov. 22 and Saturday, November 23 at the Burbank Soccer Complex.
TOURNAMENT SCHEDULE:
Attachment Deleted
HS Kickoff Tournament Registration Form.pdf (329 KB)
BRSC/Dunham Tournament Results (Nov. 22, 23)
Thursday, Nov. 21
Lutcher (0) Dunham (2)
Friday, Nov. 22
Lutcher (0) Ponchatoula (0)
Kenner Discovery (0) St. Michael (6)
Dutchtown (4) Zachary (2)
Episcopal (3) East Ascension (0)
Saturday, Nov. 23
Kenner Discovery (0) Dunham (1)
St. Michael (1) Lutcher (1)
Zachary (0) Episcopal (2)
East Ascension (2) Dutchtown (2)
Ponchatoula (0) St. Michael (2)
Kenner Discovery (0) Lutcher (5)
Zachary (1) East Ascension (2)
Episcopal (0) Dutchtown (4)
Dunham (0) Ponchatoula (2)
Boys and Girls Varsity Teams are invited to play in a "Gold" or "Silver" Division.
Entry Fee will be $400.00 per team.
Entry Fee: Weekend (2 Days: Fri & Sat) $15.00 per vehicle Parking Pass; (Sat: $10.00 per vehicle Parking Pass)
30 minute halves.
Full Referee Crew for all games.
3 Game minimum. (1 game on Friday; 2 games on Saturday; plus a possible final if division is large enough)
Teams Playing:
Boys
Gold Division:
* Round Robin Play; Team with most points wins Championship
Dutchtown (Marcus Dyer) Gold
East Ascension (Michael Zanco) Gold
Episcopal (Kiran Booluck) Gold
Zachary (Adam Fevella) Gold
Silver Division (5 Teams):
* Round Robin Play; Team with most points wins Championship
Dunham (Paul Fletcher)
Kenner Discovery (Sean Moore)
Lutcher (Todd Bourgeois) Silver
Ponchatoula (Rene Zeron)
St. Michael (Michael Loewe/Mitchell Williams)
Girls
Gold Division
* Round Robin Play; Team with most points wins Championship
Central HS (Victoria Eskola)
St. Amant (Joleigh Hartman)
Sulphur HS (Ralph Authement/Dedie Zachary)
Woodlawn (Christopher Hampton)
Silver Division
*cross bracket play; two teams with most points will play in Championship
*Group A will play Group B
*Teams in Finals could be from same Group
Group A
Dunham (Angie Mitchell)
Ponchatoula (Rene Zeron)
Episcopal (Tucker Reynolds)
Group B
St. Michael (Phil Silverman)
Lee (Melissa Easley)
Parkview Baptist (Raphael Nunes)
TOURNAMENT SCHEDULE:
Attachment Deleted